تفاوت بین کفپوش pvc و پارکت وپارکت لمینت

فرق بین کفپوش pvc و پارکت وپارکت لمینت

تفاوت بین کفپوش pvc و پارکت وپارکت لمینت

امروزه به دلیل زیبایی دکوراسیون منزل و همچنین هزینه کمتر و عمر و دوام بیشتر از محصولاتی مثل  پارکت لمینت و کفپوش pvc استفاده میشود.

اما سوال اینجاست که کدام یک از محصولات مناسب هستند ؟ مزایا و معایب هر کدام چیست ؟

پارکت چیست ؟

نوعی از لایه های مسطح و تخت هستند که جنس آنها از چوب خالص است و هیچگونه موادی ترکیب نشده و از چوب درختان مختلف تهیه میشود مانند افرا بلوط کاج بامبو و...

چوب درخت افرا و بامبو ضخیم تر است و مقاومت بیشتری دارند.

نصب پارکت به این صورت است که با استفاده از چسب مخصوص پارکت ها را به محل مورد نظر میچسبانند و سپس در مرحله بعد ، بعد از خشک شدن چسبهای بکار رفته و ثابت شدن لایه های پارکت با دستگاه مخصوص آن را سیقل داده و بعد لاک میزنند تا صاف شوند.

یکی از معایب پارکت به دلیل سابیدن و لاک زدن باعث بهم ریختگی منزل میشود

پارکت به دلیل اینکه از جنس چوب ساخته شده نسبت به آب و رطوبت بسیار آسیب پذیر است و تا حد ممکن نباید با آب تماس داشته باشد و باید خشک نگه داشته شود.

 دقت داشته باشید که اشیای نوک تیز مثل چاقو قیچی کفش پاشنه دار سطح آن را خراش میدهد و آسیب میرساند و باید مجدد سیقل داده شود .

*نکته :برخی از انواع پارکت ها بافت نرم و شکننده دارند که هنگام نصب از نصاب بخواهید که انها را تقویت کنند .

برای نگهداری طولانی مدت معمولا بعد از 2 سال باید سطوح آن را سیقل داده و لاک مخصوص آن زده شود تا دوام بیشتری داشته باشد .

پارکت باید در برابر آتش چوب کبریت روشن شمع و ... محافظت شود.

142

پارکت لمینت یا لمینت چیست ؟

لمینت به دلیل مشابهت به پارکت به آن پارکت لمینت هم گفته میشود و این نوع از کفپوش با مواد ترکیبی ساخته شده که یکی از این موادچوب است .

هر چند از نظر ظاهری ممکن است شبیه هم به نظر بیایند ولی تفاوت های اساسی بین این دو محصول وجود دارد.

داشتن طرح های متنوع و رنگهای خاص ( بیاض مشه ، ونگه ، گردویی ، فندوقی و...)یکی از تفاوت های این دو محصول است

مهمترین تفاوتی که میشه به آن اشاره کرد بر خلاف پارکت ها که باید از چسب استفاده کرد جهت نصب لمینت نیازی به استفاده از چسب نیست اینکار توسط شیارهای خاص که دور لمینت هستند و به آن کلیک میگویند انجام میشود این شیارها بین لمینت ها کنار هم قرار میگیرند و به صورت نروماده به هم قفل میشوند که در نتیجه میتوان سطح خیلی وسیعی را خیلی سریعتر و تمیزتر انجام داد.

از مزایای مهم لمینت به دلیل قرار دادن فوم زیر لمینت پس از نصب مقدار زیادی از پخش صدا به طبقه زیرین جلوگیری میشود 

به علت نداشتن چسب زیر سطح لمینت میتوان آنها را سریعتر   جمع آوری کرد و در محل دیگر دوباره نصب کرد.

لمینت در مقایسه با پارکت نسبت به آب رطوبت و اجسام نوک تیز مقاوم تر است.

استفاده از لمینت برای بسیاری از مراکز از جمله باشگاه ها و آرایشگاه ها مناسب است

از دیگر تفاوتهای پارکت و لمینت در قیمت آن است پارکت کفپوشی لوکس به شمار می آید و اختلاف قیمت زیادی نسبت به لمینت دارد و در مقابل لمینت نسبت به دیگر کفپوش ها از جمله سنگ و سرامیک هم قیمت کمتری دارد واز لحاظ اقتصادی با صرفه است.

اگردوستدار محیط زیست هستید از این نظر پارکت بهتر از لمینت هست. به خاطر استفاده رزین و فشار در تولید لمینت این کفپوش ها به سادگی در طبیعت تجزیه نمیشوند در حالیکه پارکت به خاطر طبیعی بودن خیلی راحت به طبیعت بازمیگردد.

12

کفپوش pvc  چیست ؟

کفپوش pvc از جنس پلاستیک در دو نوع تایلی و رولی تولید میشود این نوع کفپوش به خاطر جنسشان تفاوت زیادی با پارکت و لمینت  مزایا و معایبی دارد.

کفپوش pvc به علت جنس پلاستیکی که دارند میتوان در آشپزخانه ، شرکت ، ادارات و فروشگاه ها استفاده کرد.

تفاوت کفپوش pvc با لمینت

لمینت از چند لایه چوب ساخته شده اما کفپوش pvc از جنس پلاستیک است.

لمینت نسبت به پارکت در مقابل آب مقاومت بیشتری دارد ولی کاملا ضد آب نیست در عوض pvc کاملا در مقابل آب مقاوم است و میتوان آن را با خیال راحت شست و به همین دلیل برای استفاده از آشپز خانه بسیار مناسب است.

از لحاظ قیمت کفپوش pvc قیمت مناسب تری نسبت به پارکت و لمینت دارد

کفپوش pvc مانند پارکت با چسب نصب میشود و در نتیجه هم به کف آسیب میرساند و نمیتوان چند بار استفاده کرد

از لحاظ بهداشتی لمینت بسیار بهتر از کفپوش pvc است زیرا کفپوش pvc از مواد بازیافتی تهیه میشود 

لمینت در مقابل آتش سیگار مقاوم است و نمیسوزد در حالی که کفپوش pvc هیچ مقاومتی در برابر آتش ندارد

پارکت و لمینت بر اثر قرار گرفتن وسایل سنگین کوبیده یا له نمیشود ، در حالی که کفپوش های پلاستیکی چنین خاصیتی ندارد هنگام نصب لمینت باید درز بین دیوار که اصطلاحا به درز انبساط معروف است را در نظر گرفت ، پس در نتیجه پس از پایان نصب باید قرنیز تهیه شود تا این درز را بپوشاند در حالیکه کفپوش pvc احتیاجی به قرنیز ندارد و در نتیجه هزینه جانبی پایین تری دارد.

از نظر ظاهری با دیدن pvc و لمینت به این نتیجه میرسید که هر دو شبیه به یکدیگر هستند ولی پس از نصب زیبایی لمینت به مراتب بیشتر است

بطور خلاصه میتوان گفت مزایای لمینت نسبت به کفپوش pvc  و پارکت بیشتر است از نظر استحکام در برابر خط و خش قابلیت نصب مجدد و عدم نیاز به زیر سازی اولیه را دارد

نکته : درصورتی که سیستم گرمایش از کف دارید، به هیچ وجه از کفپوش های pvc  استفاده نکنید.

16