روش نصب کاغذ دیواری

روش نصب صحیح کاغذ دیواری

روش نصب صحیح کاغذ دیواری

در این نوشته روش نصب کاغذ دیواری را به شما توضیح میدهیم .

اجرای کاغذ دیواری بر خلاف رنگ آمیزی بسیار آسان و بی دردسر است . نصب کاغذ دیواری با نوعی چسب مخصوص کاغذ دیواری با حلال اب انجام میشود و هیچگونه بویی در محیط ایجاد نمیکند .

ابزار مورد نیاز برای نصب کاغذ دیواری

پیش از شروع نصب کاغذ دیواری نیاز به ابزار خاصی برای انجام کار داریم که عبارتند از :

میز کار

قلموی بزرگ 

کاردک پلاستیکی

تیغ موکت بری 

خط کش

روغن الیف (پرایمر)

روغن آستر

برای شروع کار تمام وسایل را به اندازه ۱ متر از دیوار فاصله دهید تا امکان قرار دادن یک چهارپایه فراهم شود . اگر میز کار ندارید یک جای مسطح یا از هر میز پهن دیگر مثل میز ناهار خوری میتوانید استفاده کنید. برای خط کش هم میتوانید از هر وسیله ای که اطمینان دارید صاف است استفاده کنید  و از دیگر وسایل مهم نصب چسب کاغذ دیواری است . حتما اطمینان پیدا کنید که از چسب مرغوب استفاده میکنید تا در نصب کار مشکلی برایتان به وجود نیاورد . چسب کاغذ دیواری را با کمی آب و چسب چوب مخلوط کرده و قابل استفاده است .

۱۴۲

نصب کاغذ دیواری

نکته مهم در اجرای کاغذ دیواری آماده کردن زیر سازی سطح دیوار است

ابتدا اگر دیوارتان نم داشت حتما باید اول منشا رطوبت را پیدا کنید و از بین ببرید و سپس صبر کنید تا کاملا خشک شود . زیرا رطوبت در دیوار باعث خراب شدن کاغذ دیواری میشود . پس از از بین بردن رطوبت دیوار آن را بتونه کاری کنید تا یکدست شود بعد از خشک شدن بتونه باید قسمت گچکاری شده را روغن الیف بزنید.

اگر دیوارها تا بحال نقاشی نشده باشند و پوشش دیوار گچ خام باشد باید روغن پرایمر یا همان روغن الیف روی سطح دیوار بزنید.

سپس از یک دست بودن دیوار اطمینان کامل پیدا کنید که ترک یا شکاف شکستگی یا ناصافی نداشته باشد.

۱۲

پس از این کار کل دیوار را روغن آستر بزنید تا لکه های ریز حاصل از بتونه کاری از بین برود و در مرحله بعد برای نصب محلول رقیق چسب را با کمی سیریش و قلموی بزرگ به دیوار بزنید تا گردوغبار از روی دیوار پاک شود و منتظر باشید خشک شود تا بخوبی کاغذ دیواری روی دیوار محکم بچسبد.

نکته : مطمئن باشید قبل از شروع کار برق را قطع کرده اید.

باز کردن رادیاتور شوفاژ ضرورتی ندارد زیرا میتوان با یک وسیله  تی شکل کاغذ را پشت رادیاتور صاف بچسباند.

همزمان با زیرسازی دیوارها چنانچه برخی سطوح مانند سقف نرده چارچوب و... نیاز به رنگ آمیزی دارند ، کار نقاشی آنها را پیش از شروع نصب کاغذ دیواری تمام کنید تا بعدا نگران پاشیده شدن رنگ روی کاغذ دیواری نباشید.

نکته : چنانچه روی سطح دیوار لکه های زرد یا سیاه مشاهده میکنید آن را با مقداری رنگ سفید بپوشانید زیرا این لکه ها از زیر برخی از کاغذ دیواری های رنگ روشن یا نازک خود را نشان میدهند.

۱۵

چگونگی برش کاغذ دیواری

عملیات نصب با اندازه گیری ارتفاع دیوار مورد نظر آغاز میشود دقت داشته باشید تا رول های کاغذ دیواری که در یک دیوار نصب میشوند دارای یک lat no. یا شماره ساخت باشند .زیرا تولیدات کارخانه در سری های مختلف ممکن است ۱ تا ۳ درجه اختلاف رنگ داشته باشند

کاغذ دیواری را بین ۵ تا ۱۰ سانت بیشتر از طول دیوار برش میدهیم و روی میز میگذاریم دقت کنید فقط قسمت اول را این اندازه برش میدهیم زیرا رول بعدی را باید بر پایه جفت کردن نقوش روی هم برش دهیم  رول دوم باید طرح را طوری تنظیم کنیم که با نقوش رول اول جفت شود . حتی ممکن است ۶۰ سانتیمتر بزرگتر از دیوار برش دهید. پس از برش قواره ها را به همان ترتیب چسب زده و به سمت پشت کاغذ دیواری از دو طرف تا کنید به طوری که قسمت های چسب خورده روی هم قرار گیرند . قواره های تا خورده با حفظ ترتیب روی هم چیده و کار نصب اولین قواره را با رسم خط شاقول روی دیوار از یک کنج مناسب آغاز میکنیم.

نکته : با هر بار برش رول بریده شده را نصب کرده و بعد سراغ رول بعدی بروید زیرا موقع نصب کاغذ دیواری کمی طول میکشد و چسب کاغذ دیواری خشک میشود .

برای چسب زدن از مرکز به سمت لبه ها حرکت کنید سعی کنید زیاد لبه ها چسبی نشود و لبه های چسب خورده تا ده دقیقه روی هم بماند .

کافی است قواره اول چسب خورده را ابتدا بصورت عمودی از سمت بالا از تا باز کرده و با رعایت خط شاقول روی دیوار بچسبانیم و سپس قسمت تا خورده پایین را باز کرده و سپس روی دیوار میچسبانیم.به کمک کاردک پلاستیکی یا فرچه مخصوص قسمت چروک خورده را صاف میکنیم و چسب های اضافه را با کشیدن کاردک از روی آنها خارج میکنیم . قسمت های اضافه کاغذ دیواری را با استفاده از خط کش و تیغ برش میزنیم و به همین ترتیب قواره های بعدی را نصب میکنیم .۴۸ ساعت باید منتظر باشید تا کاملا خشک شوند . معمولا پس از نصب حباب هایی در زیر کاغذ دیواری بلافاصله بوجود می ایند که این حباب ها ظرف چند ساعت پس از خشک شدن از بین میروند. اگر چند روز بعد از نصب احتمالا در برخی نقاط لبه های کاغذ دیواری از هم باز شدند میتوان آن را دوباره با احتیاط خیس کرده و با چسب کاغذ دیواری یا چسب چوب بهم بچسبانید

و آخرین نکته اینکه برخی از انواع کاغذ دیواری ها پشت برچسب دار هستند که فقط کافیست پشت آنها را مانند تمبر پستی خیس کرده تا آماده نصب شوند در مورد کاغذهای نازک مثل non woven هم باید چسب را به دیوار ها زده و نیازی به چسب کاری روی کاغذ دیواری نیست.

 ۴